Saturday, September 22, 2007

Petturi võrku langenud

Viimasel ajal on palju räägitud SMS-laenudest, enamasti ikka pettuste ja vastutustundetu laenamise kontekstis.

Paraku pean ütlema, et ka meie peret on tabanud see õudus.

Mehele saabus kiri, et tal on võlg panga ees, sest tasumata on võetud laen ja nüüdseks lakke kasvanud intressid.

See oli talle kohutav pauk ja talle tuli kohe meelde, et ta oli aasta alguses ühele praktiliselt võõrale inimesele andnud oma pangakonto numbri ja isikukoodi selle hea mesijutu peale, et keegi peaks võlguoleva summa kandma tema arvele, aga tal endal paraku pole dokumente kaasas jne. - ühesõnaga mingi jamajutt.

Vaat siis, milleni viis tema inimesteusaldus ja vastutulelikkus - tema, kellele igasugune rahaküsimus on kõige hellem koht, peab hakkama kinni maksma mingi võõra inimese petuskeemi!

Kahjuks ei näe praegu võimalust tuvastada toda petturit, ehkki kui pöörduda politseisse, siis võib neil olla selline inimene juba kusagil andmebaasis, mehe arvates tunneks ta selle inimese kohe ära, kuigi pärast seda pole ta teda enam kohanud.
Mingeid variante me mõtlesime, aga kas neist kasu on, näitab lähitulevik. Nädalavahetusel nagunii midagi ette võtta ei saa.

Mees on nii löödud ja langes koheselt senisest veel suuremasse depressiooni, ehkki ma püüdsin teda lohutada, et see on ainult raha ja ärgu muretsegu, küll kõik saab korda, see pole veel maailmalõpp. Aga tema ei maganud öö läbi, ehkki selle tulemusena talle kuskilt raha juurde ei tulnud ja asi halvaks unenäoks ei muutunud.

Kui ma saunas sellest M-le rääkisin, siis oli tal väga hea soovitus varuks (ja olgem ausad - ka ainuvõimalik!!), seda teed tulebki ilmselt kasutada. Nii ma ka mehele ütlesin.

Esimese asjana sain selle peale tema käest pahandada, kuidas ma julgesin sellest võõrale inimesele rääkida ja kui palju inimesi saunas oli ja kes sellest veel teada said. Rahunes, kui kuulis, et mitte keegi peale M ei kuulnud sellest.

Tal on nii häbi, et ta on sellise pettuse võrku langenud ja ta ei julge sellest iitsatadagi.

Ometi oleks minu arvates hoopis kasu sellest, kui oma häbitunne maha suruda ja inimestega rääkida, ma usun, et ta pole kaugeltki esimene, keda on nii haledalt haneks tõmmatud, kindlasti oleks nii mõnelgi hea nõu varuks või oskaks midagi oma kogemusest rääkida.

Aga seda on talle väga raske selgeks teha, et ta peaks avalikult tunnistama, et laskis end petta, lihtsameelselt oma isikuandmeid jagas ja nüüd selle eest maksma peab.

No comments: