Sunday, February 3, 2008

Saunamõnud koos muredega

Eile oli mõnus saunaõhtu üle hulga aja. Tegelikult selle aastanumbri sees polnudki meil saunategu olnud.
Väga hea oli kokku saada. Mmmmm, ja mõnusad saunaprotseduurid sinna juurde!!!
Nagu alati sai nalja palju, aga siis läksid jutud väga tõsiseks. Ootamatult.

Teadsime ju küll, et R.-l ei ole kooselu just roosiline, aga et asjad on läinud hullemaks, seda me ei teadnud.
Äkitselt hakkas ta nutma ja rääkis lähemalt, milles asi.
Seda oli masendav kuulda.

Nii oli meid kolm naist, kes kõik teavad, mida tähendab elu vägivaldse mehega. Üks oli tubli ja suutis end sellest lahti rebida, teisel on mees end kardinaalselt muutnud, kolmas elab edasi ja valguskiirt ei näe, sest tema on kindel, et tema mees ei muuda iial oma käitumist ja suhtumist. Veel aasta tagasi oleksin sama öelnud.

Aga parimagi tahtmise korral ei saa me R-le anda nõu mehe juurest ära tulla. Mis ei tähenda, et me poleks seda teinud. :D Muidugi soovitasime mees sinnapaika jätta, aga nagu alati - majanduslik sõltuvus on see, mis naisi sageli paigal hoiab.
Rääkisin oma variantidest, millele mina mõtlesin, kui tahtsin mehe juurest ära minna. Ega neist palju abi polnud, aga siiski mõned võimalikud väljapääsud.

No meil tuli kolossaalselt hea idee rajada üksildaste naiste pansionaat. :) Kus mujal kui M-i juures! :) Me mahume sinna ideaalselt ära ja kohe tuli ideid, mida me seal tegema hakkame! :)

Nali naljaks, kuid teema oli tõsine. Vähemalt sai R. oma muret kurta ja me saime sellest rääkida. Ja ta teab, et me oleme olemas.
R. ütles, et ta ei suuda uskuda, et on selliseid mehi, kes saadavad terve päeva jooksul telefonitsi sõnumeid, et armastab oma naist, et sellest räägitakse kogu aeg (ehheee, no vihjed olid muidugi minu mehe aadressil!:D), tema oma ainult alandab ja sõimab ja nüüd ka füüsiline vägivald.
Ma ütlesin, et tean väga hästi, mida see tähendab, sest olen varem ise samasugust elu elanud, samasuguseid alandusi talunud ja mulle on samamoodi öeldud, et .... Ja ma poleks iial uskunud, et on võimalik, et midagi meie elus muutub. Nüüd usun.
Ja muidu oleks kõik väga kena, meie läbisaamine on ideaalilähedane, parem kui see kunagi olnud on, selle üle on väga hea meel, kui ainult.... Aga sellest ma ei räägi.

R. -i väitel ei ole tema mehe puhul sellised muutused võimalikud. Jah, mehed on erinevad.

Meie küsimus oli, miks on mehed sellised? Muidugi mitte kõik. Loomulikult on ka teistsuguseid mehi. Aga miks on siiski palju neid, kes oma naisesse alandavalt suhtuvad ja seda tihti ka teistegi inimeste juuresolekul, mitte ainult koduseine vahel? Tähendab, nad ei häbene ka väljapoole näidata oma suhtumist, järelikult on see nii tavapärane ja nad ise ei teadvusta endale, et sellises käitumismallis midagi imelikku oleks.

Sain lugemiseks väga huvitava raamatu "Vastikud inimesed" (Kuidas mitte lasta neil endale haiget teha, nende tasemele laskumata), ehk annab see mõningaid vastuseid. Ainult et üks asi on selliste alavääristavat käitumist praktiseerivate inimestega suhelda näiteks töökohal, hoopis teine asi temaga igapäevaselt koos elada. Ja kui selline inimene kasutab ka füüsilist vägivalda, siis on tema käitumine igati ettearvamatu ükskõik millise uue kasutusele võetava käitumismudeli puhul.

No comments: